Działanie systemu
System łączy się z twoimi kontami kryptowalut przy użyciu tzw. kluczów API oraz z wykorzystaniem wyciągów z giełd, aby pobrać całą historię transakcji na giełdach, przeanalizować ją, a następnie wygenerować raport końcowy. Szczegóły dotyczące działania systemu można znaleźć na stronie O systemie.
API jest interfejsem programistycznym, który umożliwia zewnętrznym aplikacjom (takim jak nasz system) dostęp do innych systemów (np. giełdom kryptowalut). Dzięki API nasz system ma możliwość pobierania i synchronizowania historii operacji z giełd bez interakcji użytkownika.
Klucze API są metodą autoryzacji dostępu. Dają one dostęp do konta użytkownika giełdy, dzięki czemu oprogramowanie ma możliwość uzyskiwania danych konta użytkownika (np. pobierania historii transakcji).
Giełdy kryptowalut dają możliwość ustalenia poziomu uprawnień generowanych kluczy API przez użytkownika. Sposób konfiguracji różni się w zależności od konkretnej giełdy. W zależności od przeznaczenia kluczy API należy tak dostosować uprawnienia, aby spełniały minimalne wymagania dla danej aplikacji. W przypadku naszego systemu w większości przypadków wystarczającym jest dostęp do historii operacji na giełdzie (trades) oraz historii wypłat (withdrawal history). Czasami wymagamy także do uprawnień do odczytu danych użytkownika, stanu salda i historii wpłat. Nasz system potrzebuje wyłącznie uprawnień związanych z odczytem (read). Nie należy zaznaczać żadnych pól pozwalających na zmiany (zapis/write, post). Dla każdej giełdy przygotowana jest instrukcja obsługi, która zawiera szczegółowo opisany proces generowania kluczy API. Dobrą praktyką jest także generowanie osobnych kluczy API dla każdej z aplikacji z osobna – w szczególności nie należy udostępniać kluczy wygenerowanych na potrzeby aplikacji takich jak boty do automatycznego handlowania, aplikacji wspomagających handel, czy aplikacji do arbitrażu, gdyż wymagają one zwykle szerszych uprawnień, obejmujące między innymi wystawianie zleceń oraz wypłaty środków. Dokładamy wszelkich starań, aby udostępnione dane były bezpieczne (patrz Polityka Prywatności), niemniej jednak, mając na uwadze bezpieczeństwo użytkowników i praktyki zapobiegające negatywnym konsekwencjom potencjalnego naruszenia poufności danych, wysoko zalecane jest, aby użytkownik zadbał o odpowiedni poziom uprawnień. Jeżeli giełda daje możliwość zdefiniowania listy zaufanych adresów IP, zalecamy wprowadzenie IP naszego serwera: 195.242.116.113. Giełdy umożliwiają także możliwość blokowania kluczy API lub ich usuwania, więc gdy nie są one dłużej używane, można korzystać z tych opcji. Zalecamy jednak pozostawienie aktywnych kluczy API – szczególnie dla nowo wprowadzonych giełd / giełd w wersji BETA, aby mieć możliwość weryfikacji poprawności działania systemu w przypadku potencjalnie wykrytych problemów i informowania użytkowników, których problem bezpośrednio dotyczy.
Zalecamy import operacji poprzez klucze API tam, gdzie to możliwe. Daje to możliwość utrzymania aktualnej historii transakcji przez mechanizm synchronizacji, dzięki czemu nie jest konieczne ponowne generowanie pliku w przyszłości. Możliwe jest także śledzenie historii operacji na bieżąco, dzięki synchronizacji.
W przypadku posiadania historii operacji na innych giełdach oraz wykonywania operacji poza giełdami (np. zakupy towarów i usług za kryptowaluty, czy dokonywanie kupna/sprzedaży w bitomatach) takie operacje można wprowadzić poprzez import pliku generycznego. Więcej informacji można znaleźć na stronie Wprowadzanie danych niestandardowych krok po kroku.
Jeżeli chciałbyś pomóc wdrożyć natywną obsługę giełdy, której potrzebujesz, to zachęcamy do sprawdzenia dostępności platformy w planie „Laboratorium”, który można bezpłatnie aktywować w Panelu Klienta i udostępnienia danych. Usprawni to proces wprowadzania obsługi nowych giełd, dzięki dostępności danych źródłowych.
Generowanie raportu
Problem może być chwilowy lub wynikać z niestandardowych operacji na giełdzie. W przypadku błędów, prosimy spróbować wygenerować raport ponownie za kilka-kilkadziesiąt minut, a w przypadku, gdy problem będzie cały czas się powtarzał, prosimy o kontakt podając maila, użytego do rejestracji w Panelu Klienta.
Rozliczenia dokonywane są zgodnie z zasadą FIFO. Oznacza to, że przy sprzedaży/zbyciu kryptowaluty, gdy powstaje przychód, szukany jest pierwszy nierozliczony koszt.Komunikaty oznaczają, że system nie był w stanie odnaleźć kosztów dla danych przychodów, ponieważ w momencie pojawienia się przychodu nie występowały żadne wcześniejsze koszty, które można byłoby uwzględnić. Sytuacja ta może powodować zawyżenie wartości dochodu, jeżeli nie zostały uwzględnione transakcje zakupowe.Przykładowa sytuacja dla której może wystąpić problem: przy jednej operacji sprzedaży BTC bez wcześniejszej operacji kupna, nie można ustalić kosztów zakupu, ze względu na ich brak.Sytuacja może się także pojawić w przypadku, gdy pojawił się zakup np. 1 BTC, a następnie sprzedaż 1,01 BTC – dla 0,01 BTC nie będzie można powiązać kosztu.Inny przypadek: użytkownik posiada niesprzedane kryptowaluty na przełomie lat, a następnie sprzedał je bez uwzględniania faktu zakupu – w takim przypadku należy skorzystać z możliwości importu nierozliczonych kosztów.
Oznacza to, że nasz w danym okresie czasu nie można było ustalić ceny rynkowej. Najprawdopodobniej kryptowaluta w tym czasie nie była notowana na żadnej popularnej giełdzie, przez co nie miała ona w danym momencie wartości.
Oznacza to, że nie można było ustalić ceny rynkowej kryptowaluty o danym symbolu, ponieważ nie jest ona notowana w serwisie CoinMarketCap. Prosimy upewnić się, że symbol występuje w tabeli na dole strony: Wprowadzanie niestandardowych danych giełd. Jeżeli problem występuje dla danych z oryginalnie pobranego pliku z historią pobranego na giełdzie lub w API – daj nam znać!
Oznacza to, że nie zostały zaimportowane wszystkie pliki CSV, przez co niemożliwe jest stworzenie transakcji na podstawie obecnych plików. Upewnij się, że wszystkie wyciągi zostały zaimportowane – należy zaimportować wyciągi dla każdego konta, na którym dokonywano wymian, w tym dla kont walut fiducjarnych.
Jeżeli problem dotyczy platformy Revolut, to tutaj sprawdzisz, jak rozwiązać problem.
Jest to informacja, że w ramach zaimportowanych operacji istnieją wymiany handlowe jednej waluty obcej na inną. W takim przypadku, może być konieczne osobne rozliczenie z tego typu operacji. Nasza platforma dedykowana jest rozliczeniom związanym bezpośrednio z kryptowalutami, s inne wymiany nie są rozliczane.
Kwestie prawne i podatkowe
Uzupełnienie deklaracji podatkowej za rok 2019 lub lata późniejsze należy wykonać przez uzupełnienie deklaracji PIT-38, a zaległe deklaracje za lata do roku 2018, należy złożyć poprzez wypełnienie formularza PIT-36. Wskazówki dotyczące uzupełniania deklaracji podatkowej znajdują się we wskazówce widocznej po wygenerowaniu raportu podatkowego.
Szczegóły dotyczące uzupełniania deklaracji można znaleźć na stronie Uzupełnianie deklaracji podatkowej z kryptowalut.
Jeżeli nie toczy się postępowanie kontrolne wobec twojej osoby, to możesz złożyć korektę zeznania podatkowego. Należy pobrać odpowiedni wariant formularza PIT i uzupełnić go prawidłowymi danymi, zaznaczając wariant „korekta zeznania” [zobacz].
Jeżeli nie toczy się postępowanie kontrolne wobec twojej osoby, możesz złożyć korektę zeznania podatkowego. W przypadku, gdy nie uzyskano dochodu, a więc nie powstała konieczność uiszczenia podatku, to takie zeznania można złożyć bez negatywnych skutków. W przypadku, gdy przychody przekroczyły koszty, a więc uzyskano dochód, to należy bezzwłocznie odpowiednio uregulować zaległości podatkowe, naliczając odpowiednie odsetki oraz dokonując potencjalnie inne niezbędne kroki.
Deklarację PIT-38 należy złożyć w odpowiednim urzędzie skarbowym do 30 kwietnia. Jeśli data ta przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, wtedy termin przesuwany jest na następny dzień roboczy. W roku 2023 termin składania formularzy PIT-38 przypada na 2 maja.
Zeznania podatkowe można składać od 15 lutego.