Uzupełnianie deklaracji podatkowej z kryptowalut

Na tej stronie dowiesz się w jaki sposób należy uzupełnić PIT ze sprzedaży kryptowalut na podstawie wygenerowanego przez system rozliczkryptowaluty.pl raportu podatkowego. Jeżeli posiadasz nietypową sytuację lub wątpliwości w zakresie uzupełniania deklaracji podatkowej, warto zwrócić się do specjalisty.

Jaki formularz PIT należy wypełnić, aby rozliczyć kryptowaluty?

Uzupełnienie deklaracji podatkowej za rok 2019 lub lata późniejsze należy wykonać przez uzupełnienie deklaracji PIT-38. W przypadku lat wcześniejszych, do roku 2018, właściwym formularzem dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej jest PIT-36 przy założeniu traktowania kryptowalut jako prawa majątkowe.


Jak wypełnić PIT ze sprzedaży kryptowalut?

Deklaracje podatkowe od 2019 roku

Dla deklaracji podatkowych dotyczących lat od roku 2019 i lat późniejszych, należy uzupełnić pola oznaczone jako odpłatne zbycie walut wirtualnych, wpisując wartości uzyskane z wygenerowanego w naszym systemie raportu. W przypadku zysku w danym roku, należy uzupełnić pola:

Uzupełnianie PIT-38 na podstawie raportu z systemu do rozliczeń kryptowalut

W przypadku nadwyżki kosztów uzupełnienie deklaracji należy wykonać zgodnie z przykładem:

Uzupełnianie PIT-38 na podstawie raportu z systemu do rozliczeń kryptowalut

Deklaracje podatkowe do 2018 roku

W przypadku rozliczeń kryptowalut do roku 2018 przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, traktując kryptowaluty jako prawa majątkowe, powinny wypełnić deklarację PIT-36. Po wygenerowaniu raportu, wartości z tabeli rozliczeń przychodów można wykorzystać, aby uzupełnić informacje o dochodach z tytułu sprzedaży kryptowalut w sekcji D jako dochody z praw autorskich i pokrewnych (pierwszy wiersz – pola 74 i 75).

Jeżeli są to nasze jedyne źródła przychodów klasyfikowane do tej kategorii źródeł, to wystarczy przepisać wartości przychodu i kosztów z raportu:

Uzupełnianie PIT-36 na podstawie raportu z systemu do rozliczeń kryptowalut

Jeżeli uzupełniamy deklarację przy użyciu dedykowanego oprogramowania do składania deklaracji PIT drogą elektroniczną, to automatycznie powinien zostać wyliczony dochód/strata na podstawie wprowadzonych kwot. Jeżeli posiadasz także inne źródła przychodu z tytułu praw autorskich, praw majątkowych i pokrewnych praw, to może być wymagane zmodyfikowanie tych wartości.