Rozliczanie Revolut

Strona Revolut

Przejdź do: Parametry | Eksport plików

Parametry

OperacjaAPIImport pliku
Kupno / sprzedaż
Wypłaty środków
Hard-fork
Program partnerski

Eksport pliku

Ze względu na brak informacji o czasie wykonania transakcji na platformie Revolut (generowany plik z historią zawiera tylko datę), przyjmowana jest dla wszystkich operacji godzina 0:00. Może powodować to chronologiczne sortowanie odbiegające od rzeczywistości.

Dla każdej kryptowaluty należy wygenerować osobny plik na platformie Revolut, a następnie zaimportować do systemu. Dla transakcji krypto-krypto system odrzuci połowę operacji, aby uniknąć duplikatów (operacje krypto-krypto pojawiają się w obu plikach). Zaleca się weryfikację poprawności przetwarzania plików przez nasz system.

iOS

Instrukcja eksportu dla systemu iOS przedstawiona jest na poniższym filmie.


Rozwiązywanie problemów

Ze względu na niejednorodny sposób generowania plików przez platformę Revolut, mogą zdarzyć się błędy podczas importu plików. Niepoprawnie zaimportowane pliki są analizowane przez nasz zespół, a oprogramowanie na bieżąco dostosowywane do popularnych wariantów pliku. Podczas nieudanej próby dodania pliku system wyświetli także komunikat błędu wraz ze wskazaniem numeru linii wskazując, gdzie leży problem. Gdy pliku nie da się zaimportować, poniżej przedstawione są rozwiązania dla tego problemu. Najpierw należy odczytać dane zawarte w pliku.

Aby odczytać dane pozyskane z Revolut, należy otworzyć go w programie do obsługi arkuszy kalkulacyjnych, takich jak Microsoft Excel, LibreOffice Calc, czy Google Docs Spreadsheet. Jeżeli plik nie jest poprawnie rozpoznawany i prezentowany w postaci tabeli, korzystniejszym rozwiązaniem może okazać się otwarcie go przy użyciu programu Notatnik, Notepad++, TextEdit lub GEdit.

Dane prezentowane w postaci tabelarycznej należy dostosować uzupełniając szablon Plików Niestandardowych. Plik po otwarciu może wyglądać w sposób podobny do poniższej tabeli

Data ukończeniaOpisWypłacono (BTC)Wpłacono (BTC)Sprzedaż walutyZakup walutySaldo (BTC)KategoriaUwagi
16-gru-20Sprzedano BTC użytkownikowi: PLN Kurs wymiany walut 1 BTC = 74500,2000 zł0,05074752BTC 0,05074752Ogólne

Czasami plik może być niepoprawnie zdekodowany i może być problem z polskimi znakami:

uĹĽytkownikowi

Może wystąpić również problem z poprawnym przypisaniem komórek do tabeli.

Sposób 1: Poprawa separatora wartości

Możliwym scenariuszem jest konieczność poprawienia tzw. separatora kolumn. Rozwiązanie to dotyczy problemu, w którym Microsoft Excel w polskiej wersji językowej nie prezentuje otwartego pliku w postaci tabeli, a jedynie zbitych wierszy.

System oczekuje separatora w postaci średnika. Czasami generowany plik CSV oddziela wartości przecinkiem, co w połączeniu z wartościami separatora dziesiętnego w postaci przecinka prowadzi do niepoprawnego przetwarzania pliku. Jeżeli po otwarciu pliku za pomocą edytora tekstu (np. Notepad++, Notatnik) wartości pierwszego wiersza z nazwami kolumn oddzielone są przecinkiem:

Data ukończenia , Opis , Wypłacono (BTC) , Wpłacono (BTC),

To należy zamienić przecinki na średniki. Można skorzystać z polecenia „Zamień” („Replace”) lub „Znajdź i zamień” („Find and Replace”) i wprowadzić wartości:

Znajdź (Find what): „, ” (przecinek oraz spacja)
Zamień na (Replace with): „; ” (średnik oraz spacja)

Na przykład w programie Notepad++:

Istotnym jest wstawienie spacji, aby nie zamienić przecinka stanowiącego separator dziesiętny!

Następnie należy zamienić „; Opłata” na ” Opłata” (usunąć średnik przed słowem „Opłata” tam gdzie występuje):

Znajdź (Find what): „; Opłata
Zamień na (Replace with): „Opłata

Sposób 2: Dostosowanie pliku

Jeżeli tylko niektóre z plików są niepoprawne albo problem występuje tylko w niektórych liniach, bądź też odczytany format jest zbliżony do zaprezentowanego poniżej, to dobrym rozwiązaniem może być modyfikacja istniejącego pliku, manualnie poprawiając w nim występujące błędy.

System rozliczkryptowaluty.pl oczekuje pliku CSV, który posiada kolumny jak na przykładzie poniżej (przykład dla BTC):

Data ukończeniaOpisWypłacono (BTC)Wpłacono (BTC)Sprzedaż walutyZakup walutySaldo (BTC)KategoriaUwagi
16-gru-20Sprzedano BTC użytkownikowi: PLN Kurs wymiany walut 1 BTC = 74500,2000 0,05074752BTC 0,050747520,45925248Ogólne
20-cze-20Kupiono BTC od: EUR Kurs wymiany walut 1 BTC = 8497,4401 0,0659022EUR 560,000,51000000Ogólne

Alternatywnym sposobem jest plik w angielskiej wersji. Pomimo nagłówków w wersji angielskiej, wartości komórek oczekiwane są w wariancie wersji polskiej. Format daty również jest inny. Poprawny przykład tabeli znajduje się poniżej (dla kryptowaluty BTC). Separator dziesiętny powinien być w postaci przecinka.

Completed DateReferencePaid Out (BTC)Paid In (BTC)Exchange OutExchange InBalance (BTC)Exchange RateCategory
6.11.2020Sprzedano BTC użytkownikowi: PLN0,00761438PLN 443,850,00Kurs wymiany 1 BTC  = 58 291,5847 Ogólne
4.11.2020Kupiono BTC od: CHF0,00761438CHF 100,000,00761438Kurs wymiany 1 BTC  = 13 133,0297 CHFOgólne

Plik należy dostosować, aby przypominał on postać jednej z tabel powyżej. Należy zwrócić uwagę na warianty walut fiat, które mogą pojawiać się zarówno w dwóch wariantach – np. PLN i , USD i $, albo EUR i .

Sposób 3: Utworzenie pliku generycznego

Na naszej platformie istnieje możliwość importu plików generycznych, umożliwiające import dowolnych operacji z niewspieranych natywnie giełd. Wymaga to przygotowania odpowiedniego pliku zgodnie z instrukcją na stronie Wprowadzanie niestandardowych danych z giełd. Na naszej stronie znajduje się także instrukcja krok po kroku jak przygotować taki plik.

Należy zwrócić szczególną uwagę na operacje kupna i sprzedaży w parze krypto-krypto. Takie operacje pojawiają się w obu plikach wygenerowanych na platformie Revolut. Należy umieścić tylko jeden zakup/sprzedaż. Przykładowo, gdy mamy operację kupna 1 ETH za BTC w pliku wygenerowanym dla BTC, to podobna operacja pojawi się w pliku wygenerownym dla ETH, która będzie widoczna jako sprzedaż BTC za ETH. Te operacje są toższame, dlatego do pliku należy dodać wyłącznie jeden wariant operacji.

Nasz serwis używa plików cookies, aby dostarczać użytkownikom możliwość korzystania z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu wg polityki Google Analytics. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Rozumiem